סוגי נשירה נוספים

נשירה ושינויים פיזיולוגיים

קיים סוג נוסף של נשירת שיער אשר אינו נגרם ע"י הורמון ה DHT. כאשר הגוף עובר שינוי פיזיולוגי קיצוני, כזה הנגרם ע"י מחלות קשות, תקופות של מתח ולחץ או שינויים הורמונליים משמעותיים (כמו אלו המתרחשים בנשים לאחר הריון) אחוז גדול יותר מן הזקיקים נכנס לשלב המנוחה. לעיתים שלב זה גם ממושך יותר מהרגיל. במצב זה גוברת הנשירה, אך לזקיקים לא נגרם נזק בלתי הפיך והם יחזרו למצבם הקודם זמן מה לאחר שאותה הפרעה שגרמה לירידה במצב הפיזיולוגי תבוא לקיצה. ההטבה יכולה להיעשות בהדרגה ואפילו לקחת מספר חודשים עד שנה אך בסופו של דבר הזקיקים והשיער שהם מייצרים יחזורו למצב נורמלי והנשירה תיפסק. חשוב להדגיש שכל אחד מן הגורמים הנ"ל יכולים לגרום לנשירה מוגברת ולשיער איכותי פחות לעומת מצב נורמלי, אך אף אחד מהם אינו יכול לגרום להתקרחות.

נשירה ומחלות עור

נשירה יכולה להגרם גם ע"י מחלות עור נדירות אשר בחלקן החולה יאבד לא רק את שיער ראשו אלא גם שיער בחלקים אחרים בגוף או אפילו בכולם. מכיוון שמדובר במחלות ולא בהתקרחות רגילה אנו ל נעסוק בהן כאן.

נשירה ותזונה

לתזונה יש השפעה ישירה על תאי העור ולפיכך גם על זקיקי השיער. נשירה עלולה להגרם ע"י תזונה לקוייה אך לתזונה נכונה אין שום יכולת למנוע את תהליך פגיעת ה DHT בזקיקים. מחסור באחד או יותר מן הויטמינים והמינרלים הבאים עלול לגרום לנשירה:

  • אבץ
  • מגנזיום
  • B12
  • ביוטין
  • B6

כמו כן עשוי מחסור בחלבונים לגרום לנשירה ולכן לאלו העושים דיאטה מומלץ לדאוג שלא קצץ יתר על המידה בצריכת חלבונים היומית.
גם כאן מדובר בנשירה מוגברת ובשיער איכותי פחות לעומת מצב נורמאלי, אך תזונה לקוייה לבדה אינה יכולה לגרום להתקרחות נשית או גברית.