פורום נשירת שיער עזרו לנו בהפצת האתר To The Matching Page In English

מחזור צמיחת השיער

כל שערה צומחת מתוך זקיק השערה הנמצא באפידרמיס, שיכבת העור החיצונית בקרקפת. הקרקרפת מלאה בזקיקי שיער הפועלים באופן עצמאי ללא תלות אחד בשני. בתוך הזקיק מיוצרים חלבון הנקרא קראטין (Keratin) אשר ממנו נוצר השיער, ופיגמנט בשם מלנין (Melanin) אשר מקנה לשיער את צבעו. צמיחת השיער מתרחשת בשלושה שלבים שיתוארו מיד. איכות השיער תלויה ישירות בכמות הקראטין שהזקיק מיצר. כמות מספקת של קראטין תניב שיער עבה וחזק. ככל שפוחתת הכמות כך השיער נהיה דק וחלש יותר.

1. שלב הצמיחה (Anagen): בשלב זה שיערות גדלות בבסיס הזקיקים. שלב זה אורך כ 5 שנים ו כ 90 אחוזים מזקיקי הקרקפת מצויים במצב זה בכל זמן נתון. הזמן המדוייק משתנה מאדם לאדם ותלוי בגורמים רבים כגיל, גזע, מצב בריאותי וכו'.

2. שלב המנוחה (Catagen): השערה מפסיקה לצמוח, השורש מצטמק והשערה עולה במעלה הזקיק שמצטמק בעצמו . השערה מתרחקת מכלי הדם המספקים לה את חומצות האמינו, המינרלים והוויטמינים שהם חומרי הבסיס ליצירת הקראטין והמלנין. בשלב זה לא נותר לשערה אלא להחליק החוצה מן הזקיק. שלב זה נמשך בין מספר ימים לשבועיים בלבד ורק אחוזים בודדים מן הזקיקים בקרקפת נמצאים בו.

3. שלב הצמיחה מחדש (Telogen): הזקיק חוזר למצבו הנורמלי ושערה חדשה מתחילה לצמוח. אם השערה הקודמת עדיין לא השתחלה אל מחוץ לזקיק, כתוצאה מסירוק השיער למשל או ממשב רוח חזק, היא תידחק אט אט החוצה ע"י השערה החדשה. שלב זה נמשך מספר חודשים.

במצב נורמלי אדם מאבד בכל יום בין חמישים למאה שיערות.


צמיחה של שיער מנוחה מינוקסי, קרחת
צמיחה מנוחה צמיחה מחדש

הבא:  התקרחות
..